Pro chovatele a majitele velkých kníračů

Autor: -mz- (zajickova@kostax.cz), Téma: Zdraví
Vydáno dne 07. 02. 2023 (431 přečtení)
V poslední době se i v chovu velkých kníračů začalo více řešit testování na geneticky podmíněné nemoci.
Z výsledků testování vyplývá, že se u velkých kníračů kromě "čistých" jedinců (N/N) vyskytují i přenašeči (N/n) nebo pozitivní (n/n) jedinci především u onemocnění  - hyperuricosuria a PRA prcd.  Větší výskyt přenašečů byl zaznamenán především u onemocnění hyperuricosuria (HUU) . Z tohoto důvodu také německý PSK klub přistoupil k povinnosti na testování na HUU jako jednu podmínek do chovu  velkých kníračů (včetně zahraničního krytí) . 

Majitelé i chovatelé velkých kníračů mají i v ČR možnost využít "balíčků" nabízených genetickými laboratořemi Genomia nebo Laboklin. Případně je možné nechat otestovat své psy na jednotlivé nemoci .

Na webu kchk.cz máme možnost  zveřejnit výsledky testování. Pomůže to tak ostatním chovatelům s výběrem vhodného partnera pro svoji fenu. Nejde o to, někoho perzekuovat či špinit, rozhodně by nebylo správné přestat používat přenašeče v chovu! Jen to chce s výsledky pracovat, je třeba vědět, že může nastat problém u potomstva, pokud se spojí dva přenašeči či pozitivní s přenašečem. 

V případě souhlasu se zveřejněním výsledků testů prosím tedy chovatele a majitele vk  o zaslání výsledků testování na e-mailradinie@post.cz. 

Děkuji předem za spolupráci
ÚPCH VK 
Helena Glänznerová 

 

Výsledky zdravotních vyšetření velkých kníračů najdete zde:
http://www.kchk.cz/…php

Informace ohledně provádění testování : 

Laboklin:

kód balíčku - 8725 Knírač velký. Balíček obsahuje 5 testů: degenerativní myelopatie (DM exon 2), dilatační kardiomyopatie (DCM), hyperurikosurie (HUU/SLC), progresivní retinální atrofie (prcd-PRA)*, progresivní retinální atrofie (NECAP1-PRA) 
Cena balíčku je: 3051 kč (zahrnuje patentový poplatek 416,- Kč)
 

Genomia: 

Balíček obsahuje 6 testů: degenerativní myelopatie (DM exon 2), dilatační kardiomyopatie (DCM), hyperurikosurie (HUU/SLC), progresivní retinální atrofie (prcd-PRA)*, progresivní retinální atrofie (NECAP1-PRA), Deficit faktoru VII (FVII) 
Cena balíčku činí 3400 Kč. Pro členy KCHK činí cena po odečtení 10% klubové slevy pouhých 3060 Kč!
Více informací o tomto balíčku, jeho jednotlivých testech a odkaz pro objednání balíčku najdete zde.
 

Další zajímavé testy/balíčky pro velké knírače:

Jedná se o Balíček barev srsti psů a o Balíček barev a délka srsti u psů.
I na tyto testy lze navíc uplatnit již zmíněnou klubovou 10% slevu.